Historia zapory na łomnicy

Zapora w Karpaczu została wybudowana na rzece Łomnicy poniżej ulicy Konstytucji 3ego Maja. Stromy spadek górnego biegu rzeki (70 promili) przez lata przysporzył mieszkańcom wielu problemów. Po oberwaniu chmury w Karpaczu doszło do powodzi, która zniszczyła kilka mostów, ulic i domów. Podmyła również nasyp pod nowo budowaną linię kolejową. W celu zapobieżenia powodzi wdrożono program polegający na regulacji koryta Łomnicy w kilku miejscach. W latach 1910-1915 wybudowano tamę retencyjną. Jej zadaniem było nie tylko gromadzenie wody, ale także zatrzymywanie rumowiska skalnego, które niesione w dół rzeki mogłoby zagrozić okolicznym zabudowaniom.

Tama w Karpaczu została zbudowana z kamiennych bloków i stworzyła piękną lagunę ze sztucznym wodospadem. Stała się ona popularnym miejscem spacerów. W bezpośrednim sąsiedztwie zbiornika znajdowało się kąpielisko Alexandrinenbad, kawiarnia i muszla koncertowa. Obszar ten szybko stał się miejscem wypoczynku i spotkań. Odwiedzający mogli wypożyczyć rowery wodne i kajaki lub popływać w lagunie. Zimą powstało tu lodowisko.

Obecnie zapora na Łomnicy jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Karpacza. Na górę Grabowiec prowadzi czerwony szlak o długości 105 metrów. Restauracja na północnym brzegu tego zbiornika słynie z występów i tańców gwiazd polskiej muzyki. Karpacka zapora i malownicze okolice to świetne miejsce na spacery i doskonała lokalizacja na sesje zdjęciowe.

Na początku XX wieku zbudowano kamienną zaporę na Łomnicy w Karpaczu, aby zapobiec niszczycielskim powodziom. W XIX wieku Karpacz co najmniej trzykrotnie ucierpiał z powodu wylewów górskiej rzeki. Zapora na Łomnicy spełniła swoje główne zadanie. Przyczyniła się również do powstania pięknego zalewu i niewielkiej kaskady.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 888-123-459

E-mail: kontakt@palacbiesa.pl

Portal dla miłośników Karpacza i turystów. Dzięki nam odkryjesz Karpacz na nowo. Poznasz jego tajemnice i nietuzinkowe miejsca.

Zapraszamy do czytania !