Jak zrobić chłodnik?

Chłodnik to idealne danie obiadowe na upalne letnie dni. Przyniesie orzeźwienie i jednocześnie nasyci. Wyjątkowy kolor potrawy i smak świeżych ogórków połaczony z chrupką rzodkiewką i wiosenną botwinką zauroczy nawet najbardziej wybrednego smakosza. Wypróbuj nasz przepis na chłodnik w swojej kuchni!

Po zupy serwowane na zimno sięgamy chętnie głównie latem, kiedy doskwiera nam upał i nie mamy ochoty na ciężkie i rozgrzewające dania. Dodatkowo półki warzywniaków kuszą nas młodymi warzywami, które stanowią doskonałe i wyjątkowo zdrowe składniki chłodnych potraw. Pamiętajmy jednak o tym, żeby unikać tych warzyw, które mogą zawierać niezdrowe pestycydy. Nasze podejrzenia powinny wzbudzić wyjątkowo dorodne eksponaty o intensywnych kolorach. To właśnie takie warzywa zwykle poprawiane są chemicznie.

Chłodnik jest zupą nie tylko smaczną i zdrową, ale także prostą i szybką w przygotowaniu. Wersja klasyczna poza botwinką, ogórkami, zieleniną i maślanką, kefirem lub śmietaną zazwyczaj zawiera również pieczone kawałki kurczaka lub indyka. Poniżej prezentujemy jednak wersję bezmięsną, która wygląda i smakuje wyjątkowo pysznie!

Chłodnikowy niezbędnik czyli jakich składników potrzebujemy?
Do przygotowania chłodnika potrzebny nam będzie czerwony barszcz (w torebce) pęczek botwiny, pęczek rzodkiewek, 3 ogórki małosolne, ogórek wąż, pęczek koperku, litr kefiru, maślanki, jogurtu lub śmietany, 2 ząbki czosnku, sól, czarny pieprz, łyżka cukru, cytryna oraz jajka ugotowane na twardo.

Sposób przygotowania chłodnika
Zrobienie chłodnika należy rozpocząć od przygotowania odpowiedniego wywaru. Torebkę czerwonego barszczu rozprowadamy zatem w zimnej wodzie. Następnie siekamy botwinkę i dodajemy ją do barszczu. Taką smakowitą bazę do przygotowania chłodnika gotujemy i czekamy do chwili, aż zacznie wrzeć. Po odczekaniu do momentu wystudzenia się barszczu dodajemy jogurt naturalny, a także posiekany szczypiorek i koperek. W kolejnym kroku ścieramy rzodkiewkę oraz ogórka na tarce o grubych oczkach. Dodajemy do zupy i mieszamy. Jeżeli chcemy żeby zupa zgęstniała wrzućmy do niej większą ilość startych ogórków oraz rzodkiewki. Następnie chłodnik doprawiamy do smaku musztardą, solą, pieprzem oraz cukrem. Przed podaniem zupy musimy ją odpowiednio schłodzić. Zimny chłodnik serwujemy z gotowanym jajkiem.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 888-123-459

E-mail: kontakt@palacbiesa.pl

Portal dla miłośników Karpacza i turystów. Dzięki nam odkryjesz Karpacz na nowo. Poznasz jego tajemnice i nietuzinkowe miejsca.

Zapraszamy do czytania !