Karminadle śląskie – czym są i jak je przygotować?

​Karminadle śląskie, jak sama nazwa wskazuje, wywodzą się z tradycji kuchni śląskiej. Gdy na nie spojrzymy, wydaje się, że to zwykłe kotlety mielone. Podobnie mówi o nich wiele osób, jednak mylą się one, ponieważ karminadle faktycznie różnią się od tradycyjnych kotletów mielonych. Dzisiaj nie tylko opowiemy o nich więcej, ale również przedstawimy przepis na doskonałe, tradycyjne karminadle, które będą smakować nie tylko nam, ale również rodzinie i bliskim!

Kiedyś przygotowywało się je głównie z okazji różnych świąt, obecnie jednak jest to potrawa dość powszechna, która idealnie sprawdzi się bez żadnej okazji, jako typowe danie obiadowe. Przygotowuje się je z mięsa wieprzowego lub wieprzowo-wołowego, chociaż gdy decydujemy się na tę pierwszą opcję, możemy zdecydować się również na dodanie do niego mięsa króliczego, nie jest to jednak obowiązek, a jedynie jedną z opcji. Zachęcamy do tego, by spróbować obu z nich i zdecydować, która smakuje nam bardziej.

Karminadle to jednak nie tylko dania obiadowe. Jeżeli tylko chcemy, możemy je przygotować, po czym podać na kanapce, pokrojone w plastry o odpowiedniej dla nas grubości. To oczywiście również znakomita opcja, jeżeli kilka sztuk zostanie po obiedzie i nie mamy pomysłu na to, co z nimi zrobić. Sprawdzą się na śniadanie naprawdę idealnie! Kanapki z nimi oczywiście mogą być podawane również na ciepło, zachęcamy, by dodać do nich również ketchup lub musztardę, według naszych upodobań.

Karminadle śląskie – potrzebne składniki

• 0,5 kg mięsa mielonego wieprzowego,

• 0,5 kg mięsa mielonego wołowego, (można zastąpić je mięsem króliczym) • jedno duże jajko,

• duża cebula lub dwie małe,

• czerstwa bułka,

• bułka tarta,

• olej do smażenia,

• sól, pieprz, tymianek.

 

Karminadle śląskie – przepis

1. Przygotowujemy wszystkie z powyższych składników.

2. Czerstwą bułkę rozmaczamy w wodzie, czekamy, aż rozmoknie.

3. Cebulkę kroimy drobno, podsmażamy ją na oleju, czekamy, aż się sklaruje i odstawiamy ją na bok, do czasu, aż ostygnie.

4. Dwa rodzaje mięsa mielonego przekładamy do jednej, dużej miski.

5. Dodajemy do niej również jajko, zeszkloną i przestudzoną już cebulkę z patelni oraz namoczoną i rozmokniętą do tej pory bułkę.

6. Wszystkie składniki dokładnie mieszamy za pomocą własnych dłoni.

7. Całość doprawimy wspomnianymi wyżej przyprawami, czyli tymiankiem, solą i pieprzem. Ich ilość dobieramy według własnych upodobań, po prostu „do smaku”.

8. Całość jeszcze raz mieszamy i łączymy rękami.

9. Z utworzonej mięsnej masy formujemy kolejne karminadle, które swoim kształtem oraz wielkością powinny przypominać tradycyjnie i dobrze wszystkim znane kotlety mielone.

10. Do talerza wsypujemy bułkę tartą.

11. W bułce tartej obtaczamy każdy przygotowany przez nas kotlet/karminadel i odkładamy go na bok.

12. Odrobinę oleju rozgrzewamy na patelni.

13. Smażymy każdy z kotletów/karminadli, aż do uzyskania odpowiedniego koloru.

14. Po wyciągnięciu karminadli możemy ułożyć je na papierowym ręczniku, by odsączyć tłuszcz, dzięki czemu całość będzie dla nas mniej kaloryczna i smaczniejsza.

 

Czy można przygotować karminadle w piekarniku?

Jeżeli tylko chcemy ograniczyć smażenie lub po prostu oczekujemy, że karminadle będą po prostu mniej kaloryczne, nie musimy przygotowywać ich na patelni – możemy zrobić to wygodnie również w piekarniku. W takim wypadku jednak, podczas przygotowywania masy mięsnej, dodajmy do niej kilka kropli oleju, a dopiero później przejdźmy do formowania karminadli oraz do ich obtaczania w bułce tartej.

Gdy przygotujemy już karminadle według nowego, odrobinę zmodyfikowanego przepisu, rozkładamy je w piekarniku, najlepiej na papierze do pieczenia. Piekarnik powinien być rozgrzany do 180 stopni. Całość powinna spędzić w nim od 15 do 20 minut – zależy to od wielkości oraz grubości karminadli. Również w tym przypadku karminadle będą smakować naprawdę znakomicie!

Zobacz również

Kontakt

Tel: 888-123-459

E-mail: kontakt@palacbiesa.pl

Portal dla miłośników Karpacza i turystów. Dzięki nam odkryjesz Karpacz na nowo. Poznasz jego tajemnice i nietuzinkowe miejsca.

Zapraszamy do czytania !