Karpacz: poznaj najpiękniejsze miejsca w Karkonoszach

Karpacz nie bez powodu nazywany jest perłą Karkonoszy. To nie tylko świetna baza wypadowa do wycieczek po pobliskich górach, ale też miejscowość, która sama w sobie jest bardzo atrakcyjna. Co warto zobaczyć w Karpaczu? Jak można tam ciekawie spędzać czas?

Karpacz należy do najpopularniejszych miejsc na Dolnym Śląsku. Decydujące jest tu położenie tej miejscowości. Znajduje się ona u stop Śnieżki, najpiękniejszego szczytu Karkonoszy. Dzięki temu Karpacz stanowi naturalną bazę wypadową na ten szczyt, a także na inne karkonoskie szlaki. Także jako kurort górski Karpacz jest bezkonkurencyjny. Aż 11 tysięcy miejsc noclegowych dla turystów sprawia, że każdy znajdzie tu coś dla siebie; od luksusowego hotelu, poprzez klimatyczne pensjonaty, aż do niedrogich kwater prywatnych.

Dokąd wyruszyć z Karpacza?

Schronisko na Śnieżce to oczywiście najpopularniejsze miejsce, do którego wyruszają turyści z Karpacza. Poza szlakiem śląską drogą na Śnieżkę bardzo popularny jest też szlak Doliną Łomniczki do Domu Śląskiego oraz szlak na Przełęcz Okraj. Znakomicie oznakowane szlaki posiadają różny stopień trudności: od typowo spacerowych, idealnych nawet dla rodzin z małymi dziećmi, po takie, które będą stanowiły wyzwanie nawet dla wytrawnych turystów. Ich ogromnym atutem są piękne widoki na karkonoskie panoramy górskie.

Co robić w Karpaczu?

Także pozostając w samym Karpaczu, nie sposób się nudzić. Do najpopularniejszych atrakcji turystycznych należy Świątynia Wang. Jest to ewangelicki kościół, który w 1842 został przeniesiony z Norwegii. Jest obecnie najstarszym drewnianym kościołem w Polsce. Jego charakterystyczna konstrukcja pozwala na obejście świątyni dookoła. Ważnym zabytkiem jest także Karczma Sądowa z 1735 roku. Obecnie mieści się w niej dom wczasowy Morskie Oko.

Będąc w Karpaczu, nie sposób też odpuścić sobie wycieczkę do Samotni – schroniska górskiego, które bez żadnej przesady można nazwać kultowym. Do schroniska idzie się około godzinę – od Świątyni Wang należy kierować się niebieskim szlakiem. Jest to jedno z najstarszych schronisk górskich w Polsce. Położone jest w malowniczym punkcie nad Małym Stawem, w Kotle Małego Stawu.

Atrakcje dla rodzin z dziećmi

Karpacz jest miejscem chętnie wybieranym na wypoczynek nie tylko przez miłośników górskich wędrówek czy narciarzy, ale też przez rodziny z dziećmi. Nie brak tu atrakcji dla maluchów i nieco starszych dzieci. Jednym z najciekawszych jest Miejskie Muzeum Zabawek. Placówka ta posiada bardzo duży zbiór zabawek z różnych epok. To fantastyczna podróż w świat dzieciństwa, która zafascynuje nie tylko dzieci, ale też dorosłych. Poza ekspozycją stałą muzeum oferuje też wystawy czasowe oraz wydarzenia specjalne – warto wcześniej sprawdzić kalendarium wydarzeń na stronie internetowej.

Zimą maluchy na pewno będą chętnie spędzały czas na przygotowanym specjalnie dla nich torze saneczkowym. Także trasy narciarskie częściowo są przygotowane dla najmłodszych. Dzieci mogą też uczyć się w Karpaczu jazdy na nartach pod okiem instruktora. Rodziny z dziećmi chętnie spędzają też czas w Aquaparku.

Atrakcje ekstremalne

Karpacz jest też świetnym miejscem dla miłośników mocniejszych wrażeń. Jakie sporty ekstremalne można uprawiać w Karpaczu i okolicach? Naturalne warunki Karkonoszy są wprost stworzone do uprawiania różnych form skialpinizmu, czyli aktywności będącej połączeniem wspinaczki skałkowej i narciarstwa. To też idealne miejsce, by uprawiać snowboarding wysokogórski, skoki i ewolucje snowboardowe. Można tu też uczyć się mountainboardingu, a także spróbować wspinaczki po zmarzniętych wodospadach. Latem Karpacz przyciągam miłośników ekstremalnych zjazdów rowerowych po silnie nachylonych stokach. Można tu też uprawiać bungee jumping. Emocji więc podczas pobytu w Karpaczu na pewno nie zabraknie.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 888-123-459

E-mail: kontakt@palacbiesa.pl

Portal dla miłośników Karpacza i turystów. Dzięki nam odkryjesz Karpacz na nowo. Poznasz jego tajemnice i nietuzinkowe miejsca.

Zapraszamy do czytania !