Ile kosztuje wakacyjny nocleg w Polsce

Bardzo ważnym elementem planowania każdego samodzielnego wyjazdu wakacyjnego są spodziewane koszty eskapady. Jednym z największych ich składników są wydatki na noclegi. Jeśli zależy nam na niewielkich wydatkach warto wybrać te rejony kraju, w których ceny opłaty za spędzenie nocy nie są duże. Gdzie ich szukać?

Tak było od wieków i tak jest do dziś. Koszty noclegów, jak i innych usług hotelowych, są uzależnione od popularności danego regionu, wielkości i standardu bazy noclegowej oraz połączeń komunikacyjnych z resztą kraju. Tam gdzie jest bardziej atrakcyjnie, gdzie ciągną tłumy, gdzie będzie więcej turystów niż miejsc noclegowych, zawsze będzie drożej. Jest tak zawsze gdy podaż nie nadąża za popytem.

Z drugiej jednak strony warto zwrócić uwagę na fakt, że z roku na rok mamy coraz lepiej rozbudowaną bazę turystyczną i to we wszystkich regionach Polski. W ciągu ostatnich 15 lat baza noclegowa w naszym kraju zyskała zarówno wiele nowych miejsc, jak i podniosła jakość i standard. Praktycznie we wszystkich miejscowościach turystycznych, na atrakcyjnych krajobrazowo terenach i w dużych miastach jest sporo możliwości zakwaterowania na jeden, dwa czy kilkanaście dni. Dzięki tej bogatej ofercie ceny w całej Polsce są coraz bardziej konkurencyjne, choć oczywiście dysproporcje między regionami ciągle się utrzymują.

Gdzie zatem będzie najtaniej? To też nie zmienia się od lat – dla oszczędnych najlepszym wyborem będą Bieszczady lub Podlasie. Tam można znaleźć noclegi już za 10 złotych za noc dla jednej osoby, a średnio jest to 27 zł. W przypadku Bieszczad wynika to z ich położenia na krańcu Polski i niełatwej komunikacji. Natomiast niskie ceny na Podlasiu to efekt stosunkowo niewielkiej popularności tego rejonów wśród polskich turystów. Innymi atrakcyjnymi cenowo regionami są Beskidy i Ziemia Lubuska. W pozostałych regionach kraju, nie licząc wybrzeża, koszt wakacyjnego, jednego noclegu dla jednej osoby to około 20-40 zł. Najdrożej jest na Pomorzu, gdzie średnio za nocleg trzeba zapłacić około 70 złotych. Do grupy najdroższych lokalizacji należą również: Mazowsze i Wielkopolska, gdzie trzeba liczyć się z kosztem 60 złotych za dobę. Średni koszt noclegu w Polsce wynosi około 54 zł. Oznacza to, że czteroosobowa rodzina, na samo zakwaterowanie na okres dwóch tygodni musi przeznaczyć średnio około 3000 złotych.

Warto zastanowić się, czy nie tańszą opcją okaże się dłuższy pobyt w jednym miejscu. Większość właścicieli oferuje 10–15 procent obniżki cen.

 

 

 

 

 

Zobacz również

Kontakt

Tel: 888-123-459

E-mail: kontakt@palacbiesa.pl

Portal dla miłośników Karpacza i turystów. Dzięki nam odkryjesz Karpacz na nowo. Poznasz jego tajemnice i nietuzinkowe miejsca.

Zapraszamy do czytania !