Pielgrzymy niedaleko Karpacza to dla wielu osób wymarzone wakacyjne miejsce. Samo miasto położone jest w województwie dolnośląskim, nieco na południe od Jeleniej Góry. Jest to jedna z najbardziej rozpoznawalnych grup skalnych w Karkonoszach – Pielgrzymy. Nie są one zlokalizowane na szczytach gór, tylko rozłożone w lesie pośród drzew. Położone na północno-wschodnim zboczu Śląskiego Grzbietu. Wysokość granitowych formacji skalnych dochodzi do 25 metrów.
Pielgrzymy w Karkonoszach — historia
Pielgrzymy w Karkonoszach to jedne z najbardziej znanych i charakterystycznych granitowych formacji. Urzekają i zaskakują nie tylko swoją wielkością, ale i niecodziennymi formami. Znaleźć je można w bliskim sąsiedztwie Karpacza. Osoby, które znają topografię wiedzą, że znajdują się we wschodniej części Śląskiego Grzbietu. Jest to na południe od Borowic, na wysokości 1204 m. Ze względu na swoje rozmiary, są doskonale widoczne. Nawet z samych Karkonoszy oraz Kotliny Jeleniogórskiej.
Pielgrzymy w Karkonoszach sięgają nawet 25 metrów wysokości. Składają się z trzech, sporych i imponujących grup skalnych, a także kilku mniejszych bloków. Dojrzeć można także na powierzchni skał skutki erozji pojawiającej się od milionów lat. Za pośrednictwem wody, wiatru oraz temperatury wyrzeźbiła tak zwane kociołki wietrzeniowe. Działo się to wszystko podczas punktowego wietrzenia granitu. Według niepotwierdzonych informacji Pielgrzymy w Karpaczu przypadły szczególnie do gustu pogańskim kapłanom. Wykorzystywali je jako misy ofiarne podczas pogańskich obrzędów.
Szlak na Pielgrzymy
Najłatwiej do Pielgrzymów dotrzeć z Karpacza. Do wyboru są nawet dwie opcje. Dzięki czemu można złożyć całkiem przyjemną i atrakcyjną pętlę. A do tego duża liczba atrakcji po drodze. Jedna z możliwości to podróż od strony kościołka Wang. Od tej wyjątkowej świątyni wiedzie żółty szlak przez Polanę, aż na Pielgrzymy. Zajmuje to około 80 minut, aby dotrzeć do celu. Drugą opcją natomiast jest zielony szlak spod Dzikiego Wodospadu w Karpaczu. Jest dłuższy dosłownie o pięć minut. Dodatkowo spotyka się z żółtym kilka kroków przed Polaną. Kościół Wang i Dziki Wodospad dzieli 20-minutowy spacer przez Karpacz.
Trasa na Słoneczniki i Pielgrzymy
Skała Słonecznik znajduje się przy głównym karkonoskim szlaku. Dokładnie pomiędzy dwoma schroniskami, czyli Odrodzenie oraz Dom Śląski. Skałki wznoszą się na wysokość 12,5 metra i są zauważalne z Karpacza. Od wschodniej strony, przypominają nawet wykutą w skale ludzką postać. Słonecznik widać praktycznie z całej Kotliny Jeleniogórskiej. Stąd też poniekąd pochodzi nazwa. Trasa na Słoneczniki i Pielgrzymy jest niezwykle prosta. Docierając do formacji Pielgrzymy w Karpaczu, należy następnie podążać żółtym szlakiem. Pokonując przy tym dość strome wzniesienia wśród kosodrzewin. W końcu znajdują się tam formacje skalne Słonecznik, które mają 1423 m n.p.m.
Polecamy
Najnowsze
Historia zapory na łomnicy
Zapora w Karpaczu została wybudowana na rzece Łomnicy poniżej ulicy Konstytucji 3ego Maja. Stromy spadek górnego biegu rzeki (70... [...]