Świątynia Wang

​Kościół Górski Naszego Zbawiciela, który powszechnie znany jest również jako Kościół Wang lub świątynia Wang. Ewangelicki kościół parafialny w Karpaczu w Karkonoszach został przeniesiony w 1842 z miejscowości Vang. Miasto leżało nad jeziorem Vangsmjøsa w Norwegii. Kościół został zbudowany z sosnowych bali. Na przełomie XII i XIII wieku. Powstał jako jeden z około tysiąca norweskich kościołów klepkowych. Uważany jest za najstarszy drewniany kościół w Polsce.  

Kościół Wang i jego historia

Kościółek Wang zbudowano na przełomie XII i XIII w. Pochodzi on z południowej Norwegii z miejscowości Vang. Położony jest nad jeziorem o tej samej nazwie. Kościół Wang, wzniesiony jest na wzór najlepszych przykładów skandynawskiego, drewnianego budownictwa sakralnego. Budynek nasycony jest żywicą, wykazujący niezwykłą trwałość, ponieważ jest to sosna norweska. Kupił go król Pruski Fryderyk Wilhelm IV, za namową hrabiny von  Reden z Bukowca. Wpłynęła ona na króla by ten podarował świątynie Wang ówczesnej gminie Bruckenberg. 28 lipca 1844 Wang został kościołem miejscowej parafii ewangelickiej. Hrabina von Reden uratowała ten prastary kościół Wang od zniszczenia. Dzięki niej został wzniesiony ponownie jako kościół parafialny ludności góralskiej. Stał się kontynuatorem i spadkobiercą duchowym. Zawiera cenną wartość, czyli taką jak miłość wyrażaną w służbie bliźniemu. Aktualnie stanowi jedną z największych atrakcji Karpacza i Karkonoszy. Konstrukcja świątyni Wang została wykonana bez użycia metalowych gwoździ. Wszystkie połączenia zostały wykonane z wykorzystaniem drewnianych złączy ciesielskich. Wnętrze Kościoła Wang zdobią oryginalne elementy i rzeźby. Znajdują się tam motywy smoków, lwów, twarzy wikingów oraz Chrystusa. W XIX wieku obiekt znacznie rozbudowano. Została dobudowana kamienna wieża z dzwonem. W latach 1963-1965 przeprowadzono pewne prace renowacyjne i konserwatorskie. W świątyni w Karpaczu zostały odmalowane drewniane elementy. Przede wszystkim dach, z pokrycia łupkowego na gont przycięty w norweskie wzory. Dodatkowo założono instalację elektryczną i grzewczą.  

Świątynia Wang w Karpaczu i zabytki

Wchodząc do środka, zadziwiającym widokiem jest jego skromny wystrój. Jednak wiele detali architektonicznych, pochodzi z czasów powstania Kościoła Wang. Wzbudza w każdym duży zachwyt i dumę. Górne części kolumn są w stylu bizantyjskim. Kolumny stojące przed ołtarzem w świątyni Wang, przedstawiające zwycięstwo Dawida nad Goliatem oraz proroka Daniela. Zostały zrekonstruowane przez nieprzeciętnego rzeźbiarza Jakuba z Janowic. Jego dziełem jest również krzyż, który wykonany jest z jednego pnia dębowego. W świątyni Wang, po obu stronach ołtarza wzniesionego przez Ryszarda Zająca, stoją na postumentach dwa kandelabry. Przedstawiają łabędzia, który jest symbolem wierności, natomiast serce jako symbol miłości. Świece na norweskich świecznikach są zapalane tylko podczas ślubów. Kościół Wang znany jest również jako kościół szczęśliwych małżeństw. Chrzcielnica jest wykonana ok. 1740 r. w stylu baroku dolnośląskiego. Pochodzi z rozebranego kościoła w Dziećmorowicach koło Wałbrzycha. Ambona znajdująca się w świątyni Wang w Karpaczu powstała z drewna przywiezionego z Norwegii.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 888-123-459

E-mail: kontakt@palacbiesa.pl

Portal dla miłośników Karpacza i turystów. Dzięki nam odkryjesz Karpacz na nowo. Poznasz jego tajemnice i nietuzinkowe miejsca.

Zapraszamy do czytania !