Karpacz zimą – co warto zobaczyć i zwiedzić w mieście, gdzie poszukiwać miejsc noclegowych?

​Karpacz to miasto, które turyści z Polski, ale nie tylko, wybierają coraz chętniej. Karkonosze, liczne lokalne zabytki, znacznie bardziej atrakcyjne ceny, niż w innych popularnych, polskich miejscowościach turystycznych – to wszystko sprawia, że Karpacz, również zimą, z roku na rok będzie zyskiwał na popularności. Co jednak warto w nim zobaczyć, gdy spanie śnieg?

Śnieżka – wyzwanie nie dla każdego

Jedną z największych lokalnych atrakcji jest oczywiście Śnieżka, najwyższy lokalny szczyt, którego wysokość wynosi aż 1603 m.n.p.m. Zdobycie szczytu bardzo chętnie podejmowane jest przez licznych, mniej lub bardziej doświadczonych turytów. Pamiętać należy, że jeżeli nie jesteśmy pewni swoich umiejętności czy kondycji, znacznie lepiej próbować zdobywać Śnieżkę latem, niż zimą. Zimowe warunki mogą okazać się bardzo wymagające, a sama wyprawa może wymagać bardziej specjalistycznego sprzętu. Jednocześnie, utknięcie w górach jest wtedy też bardziej niebezpieczne, a trzeba liczyć się również z tym, że właśnie w górach pogoda potrafi zmieniać się bardzo dynamicznie.

Sam szczyt jednak naprawdę warto zdobyć, trasa na niego wiodąca jest naprawdę bardzo malownicza. Na nim czeka nie tylko satysfakcja, ale również znakomity punkt widokowy, znajdujący się w niedziejącym już schronisku, które znajduje się po czeskiej stronie szczytu. Jeżeli pogoda dopisuje, widoczność z niego może sięgać nawet 200 km.

Świątynia Wang – obowiązkowy punkt obecności w Karpaczu

Niezależnie do tego, jaką porą roku przyjdzie nam zwiedzać Karpacz, punktem obowiązkowym jest odwiedzenie Świątyni Wang. To zdecydowanie największa lokalna atrakcja, a jednocześnie prawdopodobnie jedyny taki budynek w całym kraju. Świątynia Wang została zbudowana bowiem nie w Polsce, lecz w Norwegii, na przełomie wieku XII i XIII.

Jest do dnia dzisiejszego przykładem kościoła klepkowego, które coraz trudniej znaleźć na całym świcie. Podczas jej budowy nie użyto ani jednego gwoździa, i konstrukcja trwa w takim stanie – bez gwoździ – do dnia dzisiejszego. Część z elementów Świątyni jest oryginalna, część z nich to wierne kopie i odpowiedniki – nie wszystkie części były w stanie przetrwać tak długą podróż.

Świątynia Wang miała trafić pierwotnie do Berlina, jednak w wieku XIX znalazła swoje miejsce w Karpaczu. Przeprowadzka z Norwegii to konsekwencja sprzedania świątyni przez lokalnych mieszkańców – potrzebowali oni funduszy na to, by zbudować nową, większą świątynię.

Jeżeli planuje się zwiedzanie, należy pamiętać, że to świątynia czynna, dlatego warto dobrze zaplanować zwiedzanie w niedziele i święta – nie będzie ono możliwe w godzinach odprawiania nabożeństw.

Inne atrakcje Karpacza

Zimą w Karpaczu warto odwiedzić również wiele innych atrakcji. Czeka na nas skocznia Orlinek, która obecnie jest kolejnym znakomitym punktem widokowym, warto odwiedzić również Zaporę na Łomnicy, liczne muzea, dzikie wodospady czy Parka Bajek, jeżeli Karpacz odwiedziliśmy z dziećmi. Liczne atrakcje czekają jednak również w okolicach Karpacza, zaliczają się do niej m.in. Western City, niewielki park rozrywki, który odnosi się swoim klimatem i dekoracjami do Dzikiego Zachodu.

Jeżeli mamy czas, warto odwiedzić również Kocioł Małego Stawu, zdaniem wielu turystów, ale i lokalnych mieszkańców, to najpiękniejsze miejsce w okolicy, które po prostu trzeba zobaczyć.

Gdzie nocować w Karpaczu?

Karpacz oferuje naprawdę wiele miejsc noclegowych, należy jednak pamiętać, że wybór odpowiedniego z nich będzie kluczem do naprawdę udanego wypoczynku w górach. Jeżeli zależy nam na komforcie, warto wybrać pensjonat Leśny Dwór. To jednocześnie najstarszy pensjonat w Karpaczu, który tradycję i historię łączy z nowoczesnością i komfortem.

Pensjonat znajduje się przy ul. Karkonoskiej 1 – to idealna lokalizacja, umożliwia sprawne poruszanie się po mieście, bez zbędnej straty czasu, ale również znajduje się blisko szlaków turystycznych. Tuż obok czeka na nas włoska restauracja Mamma Mia, chociaż sam pensjonat również oferuje opcje noclegu z wyżywieniem.

Na miejscu czekają 33 pokoje, podzielone na te standardowe, rodzinne i pokoje o podwyższonym komforcie. W każdym z nich znajduje się osobna łazienka. W samym pensjonacie znajduje się też wiele atrakcji tylko dla gości, jak mała sala kinowa czy infra-sauna – są one bardzo doceniane przez Gości Pensjonatu.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 888-123-459

E-mail: kontakt@palacbiesa.pl

Portal dla miłośników Karpacza i turystów. Dzięki nam odkryjesz Karpacz na nowo. Poznasz jego tajemnice i nietuzinkowe miejsca.

Zapraszamy do czytania !