Oznaczenia standardu usług hotelowych

 Wybierając się w dłuższą podróż, w której często będziemy zmuszeni korzystać z usług hotelowych czy kampingowych dobrze jest wiedzieć, jakiego standardu danego obiektu możemy się spodziewać. Od poziomu jego usług zależy przecież komfort wypoczynku, a także koszty usługi. Na co więc należy zwrócić uwagę wybierając miejsce wakacyjnego wypoczynku?

Gwiazdka gwiazdce nie równa

Najczęściej o standardzie obiektu hotelowego czy pola campingowego informują gwiazdki. Warto wiedzieć, że nie musi tak być i może się zdarzyć, że w jakiejś odległej od popularnych tras turystycznych lokalizacji natkniemy się na hotel oznaczony - dla przykładu - krokodylami. Warto też pamiętać, że nawet popularna gwiazdka nie wszędzie oznacza to samo. Większość krajów przyjęła bowiem różne wymagania dla uzyskania określonej ilości znaków wskazujących na standard obiektu. Na naszym kontynencie na szczęście jest to ujednolicone, ale poza nim już nie. Dlatego trzygwiazdkowy hotel poza Europą może odpowiadać jednogwiazdkowemu hotelowi w Europie. Dla przykładu – niższe standardy w porównaniu z europejskimi mają hotele egipskie czy tureckie, dlatego dla własnego komfortu warto tam wybierać obiekty z jak największą ilością gwiazdek

Gwiazdki w Polsce

W Polsce o standardzie obiektu turystycznego, podobnie jak na całym świecie, świadczą gwiazdki. O tym, ile gwiazdek otrzyma hotel czy kamping decyduje marszałek województwa, którego służby oczywiście sprawdzają, czy obiekt spełnia odpowiednie wymagania. Hotele, motele i pensjonaty oznaczane są gwiazdkami od jednej do pięciu, kempingi i pola biwakowe od jednej do czterech, a schroniska oraz domy wycieczkowe oznacza się cyframi rzymskimi, od I - III.

Gwiazdki w hotelach

Im więcej gwiazdek, tym wyższy standard danego obiektu turystycznego. Jeśli chcemy mieć łazienkę w swoim pokoju hotelowym czy motelowym musimy wybrać obiekt co najmniej trzygwiazdkowy. Garaż podziemny lub strzeżone miejsce parkingowe znajdziemy w obiektach oznaczonych co najmniej 4 gwiazdkami. W hotelu pięciogwiazdkowym nasz pokój będzie miał co najmniej 18 metrów kwadratowych, a na wyposażeniu powinny być minimum dwa fotele lub kanapa, szafa, lampka nocna, a nawet szklanki. W obiektach z co najmniej 3 gwiazdkami za usługi musimy mieć możliwość zapłacić kartą.

Gwiazdki na kampingach

Kempingi czterogwiazdkowe powinny mieć zainstalowany jeden natrysk z ciepłą woda przez całą dobę na 50 osób, zaś w przypadku kempingu jednogwiazdkowego wymagany jest jeden natrysk na 100 osób i to bez ciepłej wody. W przypadku wszystkich kempingów wymagane jest, aby każdy z nich posiadał całodobowy dozór. Urządzenia sanitarne powinny być zlokalizowane w odległości nie dalszej niż 100 m od miejsca noclegu.

Reklamacje

Jeśli standard obiektu znacznie odbiega poziomem od gwarantowanego przez oznaczenie gość ma prawo dokonać reklamacji. W jej efekcie może żądać obniżenia ceny usługi hotelowej, a nawet odstąpienia od umowy. Powinien także zwrócić uwagę właściciela obiektu na nieprawidłowości, które ten ma obowiązek usunąć.

 

 

 

Zobacz również

Kontakt

Tel: 888-123-459

E-mail: kontakt@palacbiesa.pl

Portal dla miłośników Karpacza i turystów. Dzięki nam odkryjesz Karpacz na nowo. Poznasz jego tajemnice i nietuzinkowe miejsca.

Zapraszamy do czytania !