Co warto zwiedzać w Karpaczu i okolicach?

​Karpacz jest miastem coraz popularniejszym wśród nie tylko polskich turystów. Wybiera go wielu fanów górskich szlaków, którzy niekoniecznie chcą odwiedzać zatłoczone Zakopane i jego okolice. Wbrew pozorom, również tutaj, w Karkonoszach, czeka na nich naprawdę wiele atrakcji!

W Karpaczu i jego okolicach na pewno nikt nie będzie się nudził. Wiele z lokalnych atrakcji jest idealnych na każdą porę roku, do tego dla osób w różnym wieku i o naprawdę różnych zainteresowaniach.

Świątynia Wang – punkt obowiązkowy wizyty w Karpaczu

Zdaniem wielu osób jest to absolutnie kluczowy punkt zwiedzania, jeżeli mowa o Karpaczu, i nie można go pominąć – a my myślimy podobnie. W żadnej innej części Polski bowiem nie można podziwiać średniowiecznej, norweskiej architektury, i to jeszcze w tak znakomitym wydaniu.

Świątynia Wang powstała w Norwegii, na przełomie wieku XII i XIII. Służyła ona długo lokalnej społeczności, jednak w wieku XIX okazało się, że jest ona zbyt mała, by być wykorzystywana przez wszystkich okolicznych mieszkańców. W ich głowach zrodził się pomysł budowy nowej i większej świątyni, jednak na to potrzebne były fundusze. Sprzedaż obecnej świątyni miała pomóc w ich zdobyciu i tak się właśnie stało.

Świątynia Wang pierwotnie miała trafić do Niemiec, jednak ostatecznie znalazła swoje miejsce w Karpaczu, gdzie stoi i działa do dziś. Jeżeli chcemy ją zwiedzać, trzeba pamiętać, że w święta i niedzielę odbywają się tutaj nabożeństwa.

Co istotne, Świątynia Wang jest doskonałym przykładem tzw. kościoła klepkowego, którego spotkanie jest coraz trudniejsze. Dodatkowo, do jej budowy nie użyto ani jednego gwoździa a część elementów świątyni jest oryginalna!

Śnieżka i Karkonosze – propozycja dla fanów górski wypraw

Jeżeli nie wyobrażamy sobie wyjazdu w góry bez zdobywania szczytów, wizyta w Karpaczu nas nie rozczaruje. Czeka tutaj na nas bowiem Śnieżka, której wysokość wynosi aż 1603 m.n.p.m. Jest to idealna propozycja nawet dla osób, które są dość wymagające, jednak sprawdzi się również u osób, które w góry wychodzą jedynie od czasu do czasu. Warto jednak pamiętać, żeby odpowiednio dopasować trasę do własnych możliwości i pamiętać, że pogoda potrafi być niezwykle zmienna.

Na szczycie czeka na nas nie tylko satysfakcja, ale również m.in. nieczynne schronisko, które znajduje się po czeskiej stronie szczytu. To jednak tam naprawdę warto zajrzeć, bowiem obecnie służy jako doskonały punkt widokowy, który jeżeli tylko powoli nam na to pogoda, umożliwi nam obserwowanie pięknej, okolicznej panoramy, a widoczność w skrajnie dobrych warunkach pogodowych może wynosić nawet 200 km!

Jeżeli oczekujemy pięknych widoków, warto zdecydowany się również na inne punkty w okolicy. Wiele osób poleca zwłaszcza Kocioł Małego Stawu, jako najbardziej urocze miejsce w okolicy, warto jednak dodatkowo wybrać się na zaporę na Łomnicy. To właśnie z niej również będą czekać na nas absolutnie wspaniałe widoki.

Skocznia narciarska Orlinek – oto kolejny znakomity punkt widokowy!

Jeżeli mało nam podziwiania okolicy, lub pogoda na Śnieżce nam nie dopisał, czeka na nas jeszcze jeden wspaniały punkt widokowy – jest nim skocznia narciarska Orlinek. Jej historia sięga roku 1912, w którym to powstała pierwsza, drewniana skocznia. Nie wytrzymywała one jednak, po latach, naporu okolicznych wiatrów, stąd musiała powstać nowa konstrukcja, wykonana z metalu, co miało miejsce w roku 1979.

Obecnie skocznia wykorzystywana jest jedynie jako punkt widokowy, jednak działa ona jeszcze nie tak dawno, a w roku 2000 została ona odpowiednio zmodernizowana ze względu na Mistrzostwa Świata Juniorów.

Okolice Karpacza – wiele miejsc pełnych przygód!

Sam Karpacz ma do zaoferowania znacznie więcej, jednak warto pamiętać, że w okolicach dzieje się równie wiele. W miejscowości Ściegny czeka na nas mini park rozrywki, Western City. Jest to idealna opcja, jeżeli nasze dzieci są fanami Dzikiego Zachodu, Kowbojów i Indian. Wstęp nie jest drogi, a na miejscu czeka na nas wiele wspaniałych atrakcji, o których więcej można dowiedzieć się na stronie www parku.

Wiele osób decyduje się również na Kowary i ich odwiedzenie. To tam w wieku XX wydobywano uran, który miał posłużyć do zbudowania pierwszej, radzieckiej bomby atomowej. Plan ten nie doszedł do skutku, a wydobycie w końcu się zakończyło, jednak do dnia dzisiejszego obecne są tam sztolnie, które obecnie można zwiedzać z przewodnikiem. To znakomita atrakcja dla najmłodszych, zwiedzanie trwa około 60 minut, a podczas niego możemy usłyszeć m.in. wiele lokalnych legend!

Zobacz również

Kontakt

Tel: 888-123-459

E-mail: kontakt@palacbiesa.pl

Portal dla miłośników Karpacza i turystów. Dzięki nam odkryjesz Karpacz na nowo. Poznasz jego tajemnice i nietuzinkowe miejsca.

Zapraszamy do czytania !