Przepis na żurek śląski - poznaj jego doskonałe proporcje!

​Żurek, choć bardzo powszechny, rzadko trafia nam się naprawdę wybitny. Może być to wina tego, że każdy ma na niego swój własny sposób. Dzisiaj przedstawimy przepis, który naszym zdaniem jest po prostu idealny, dzięki czemu żurek wychodzi charakterny, odpowiednio doprawiony, z nutą majeranku, który na pewno przypadnie Wam do gustu.

Co jest kluczem do udanego żurku? Naszym zdaniem jest to balans. Sam żurek nie może być ani zbytnio gęsty, ani wodnisty, ani ze zbyt dużą ilością przypraw, ani zbyt mdły, nie może być też istnym kwasiorem, jednak kwasowości zarazem nie powinno w nim brakować. Dla wielu uzyskanie takiego balansu nie będzie proste, jednak zachęcamy, by próbować – w końcu na pewno Wam się uda!

Na co musimy uważać?

W praktyce częstym problemem jest zbyt duża ilość warzyw, najczęściej ziemniaków i marchewki. Nie możemy z nimi przesadzać. Duża ilość ziemniaków jest dopuszczalna, gdy z założenia zupa ma być naprawdę sycąca i to jedno z naszych głównych założeń. Przesadna ilość marchewki nie ma swoich plusów – sprawia ona, że zupa staje się zbytnio słodkawa, co zdecydowanie jej nie pomaga. Nie traktujmy jej jako swoistego „dopychacza”, ponieważ sprawi to, że całość będzie prezentowała się znacznie gorzej.

Żurek – składniki

Pamiętajmy, że odpowiednie ilości poszczególnych składników nie są jednym kluczem do udanego żurku. Kolejnym z nich jest ich jakość, dlatego zawsze wybierajmy m.in. najlepszy zakwas czy bulion, który jest w naszym zasięgu. Im lepsze będą składniki, tym lepsza będzie ostatecznie nasza zupa.

Oto, czego będziemy potrzebować:

• 500 ml zakwasu.

• 2 litry bulionu,

• 5 białych kiełbasek,

• 250 gramów boczku,

• 2 małe cebule,

• 3 łyżeczki chrzanu,

• 2 ząbki czosnku,

• 3 łyżki śmietany 30%,

• majeranek, sól, pieprz,

• jajko, jedno do każdego talerza.

Żurek śląski – przepis i wykonanie

1. Podgrzewamy przygotowany wcześniej bulion.

2. Kroimy w kostkę cebulę oraz boczek.

3. Zaczynamy smażyć boczek, a gdy zauważymy, że wytapia się z niego tłuszcz, dodajemy również cebulę. Całość smażymy do momentu, aż się ładnie zarumieni.

4. Gdy bulion zacznie się gotować, dodajemy do niego cebulę z boczkiem, dodatkowo dodajemy również 5 kiełbasek białych.

5. Całość gotujemy około 40 minut.

6. Mieszamy dokładnie zakwas.

7. Dodajemy około 300 ml żurku do gotującego się bulionu, po czym próbujemy. Może okazać się, że już ta ilość będzie dla nas wystarczająca i żurek będzie już odpowiednio kwaśny. Jeżeli jednak tak nie będzie, sugerujemy dodawanie większych ilości po około 50 ml i dalsze próbowanie, czy smak nam odpowiada. Dodanie całości zakwasu może sprawić, że całość wyjdzie dla nas zbyt kwaśna i po prostu nieakceptowalna.

8. Rozgniatamy ząbki czosnku.

9. Przygotowujemy garnek z bulionem, do którego dodajemy wspomniany powyżej czosnek, 3 łyżeczki chrzanu i przygotowany majeranek.

10. Ilość majeranku jest kwestią naszych upodobań. Sugerujemy około jednej łyżki stołowej, ewentualnie można zacząć od połowy i sprawdzić, czy ilość ta będzie odpowiednia. Majeranek przed dodaniem zalecamy rozetrzeć w dłoniach, dzięki czemu zapewni nam on znacznie lepszy smak.

11. Gdy wszystko jest już połączone, gotujemy całość na niewielkim ogniu od 5 do 10 minut.

12. Gdy minie ten czas, ściągamy garnek z palnika.

13. Śmietanę dodajemy do osobnego pojemnika, dodajemy do niego również kilka łyżek żurku, po czym ją hartujemy, by nie ścięła się w momencie, gdy dodamy ją do żurku. Gdy uda nam się to zrobić, dodajemy ją do garnka.

14. Doprawiamy całość solą i pieprzem do smaku.

15. Wyjmujemy kiełbaskę białą i kroimy ją w paski.

16. Gotujemy i rozłupujemy jajka, po czym kroimy je na połówki.

17. Żurek podajemy z pokrojoną kiełbaską oraz z dwiema połówkami jajka na każdym talerzu.

 

Smacznego! Właśnie udało Ci się przygotować naprawdę doskonały żurek – a przynajmniej mamy nadzieję, że smakuje Ci tak bardzo, jak nam. Jeżeli postawiłeś na wysokiej jakości składniki oraz zachowałeś odpowiednią proporcję, żurek powinien być idealnie zbalansowany.

Sprawdź również inne nasze przepisy kuchni śląskiej. Idealnym dodatkiem do żurku może mogą być śląskie karminadle, na które przepis znajdziesz TUTAJ.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 888-123-459

E-mail: kontakt@palacbiesa.pl

Portal dla miłośników Karpacza i turystów. Dzięki nam odkryjesz Karpacz na nowo. Poznasz jego tajemnice i nietuzinkowe miejsca.

Zapraszamy do czytania !