Karpacz – jakie atrakcje turystyczne oferuje nam latem?

​Karpacz, jak i jego okolice, to miejsca pełne atrakcji, i to zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Nie może to jednak dziwić, w końcu są one często wybierane przez licznych, polskich turystów, którzy wybierają je kosztem Zakopanego czy jego okolic. Które miejsca trzeba jednak zobaczyć, gdy wybierzemy się do Karpacza?

Świątynia Wang – przykład norweskiej, średniowiecznej architektury sakralnej

Zdaniem wielu turystów, ale również i lokalnych mieszkańców, największą atrakcją Karpacza jest właśnie Świątynia Wang. Wbrew pozorom, nie jest to po prostu zabytkowy kościół. Historia tego miejsca sięga przełomu wieku XII oraz XIII, i przenosi nas do dalekiej Norwegii. Tam bowiem pierwotnie znajdowała się właśnie Świątynia Wang. Służyła ona dzielnie lokalnej społeczności aż do wieku XIX, gdy okazało się, że jest ona zbyt mała. Jednym rozwiązaniem dla okolicznych mieszkańców było zbudowanie nowej i większej świątyni, to jednak wiązało się z kosztami. Ktoś wpadł zatem na pomysł, że aby sfinansować nową świątynię, czas sprzedać starą

I tak właśnie Świątynia Wang trafiła do Karpacza, chociaż niewiele brakowało, a miejscem jej podróży byłby Berlin.

Świątynia Wang to przykład kościoła klepkowego, ani kiedyś, ani obecnie do jej budowy nie został też użyty ani jeden gwóźdź.

Planując zwiedzanie Świątyni Wang w Karpaczu, trzeba mieć na uwadze nabożeństwa, które odbywają się w niedzielę i święta.

Karkonosze, Śnieżka i Kocioł Małego Stawu

Jeżeli naszą pasją są górskie podróże, idealnym wyborem okaże się zdobycie Śnieżki. To najwyższy, okoliczny szczyt, a jego wysokość wynosi aż 1603 m.n.p.m. Będzie to więc wyzwanie nawet dla bardziej zaawansowanych osób, a w zależności od swojego doświadczenia, powinniśmy wybrać odpowiednią dla siebie trasę.

Na szczycie warto udać się do schroniska, znajduje się ono po czeskiej stornie szczytu. Nie jest ono czynne, co nie zmienia faktu, że i tak warto przekroczyć jego próg. Jest to bowiem obecnie najlepszy w okolicy punkt widokowy – jeżeli będziemy mieli szczęścicie i dopisze nam pogoda, oglądanie okolicy oddalonej nawet 200 km od Śnieżki naprawdę będzie możliwe!

Dodatkowo sama trasa na szczyt jest naprawdę malownicza, dlatego tym bardziej warto na nią wyruszyć.

Jeżeli poszukujący jednak miejsc naprawdę urokliwych, warto wybrać się również do Kotła Małego Stawu. Wiele osób podkreśla, że to najpiękniejsze miejsce w okolicach Karpacza.

Skocznia Orlinek – kolejny punkt widokowy w Karpaczu

Jeżeli nadal mało nam widoków, lub podczas wejścia na Śnieżkę, pogoda nam nie dopisała, warto odwiedzić kolejny, okoliczny punkt widokowy. Jest nim nieużywana obecnie skocznia narciarska Orlinek, o punkcie konstrukcyjnym K-85. Pierwsza, jeszcze drewniana skocznia, powstała w tym miejscu w roku 1912. Istniała ona naprawdę długo, lecz przegrała walkę z lokalnymi wiatrami, dlatego powstała konieczność budowy nowej skoczni. Decyzja o tym zapadła w latach 70, a już w roku 1979 została otworzona, nowa, już trwała, skocznia Orlinek.

Skocznia został ponownie zmodernizowana w roku 2000, a obecny rekord skoczni należy do znanego wszystkim Adama Małysza.

Okolice Karpacza – odwiedź Kowary i Western City

Nie tylko Karpacz ma do zaoferowania naprawdę sporo. Podobnie jest w przypadku wielu okolicznych miejscowości, które często możemy odwiedzić po drodze. Jedną z nich są Kowary. Miejscowość ta znana jest z uranu, który był tutaj wydobywany w wieku XX. Co ciekawe, miał on posłużyć do budowy pierwszej radzieckiej bomby atomowej, jednak na szczęście pomysł ten nie został zrealizowany, a niedługo później zaprzestano wydobycia. I chociaż nie trwa ono do dzisiaj, postały sztolnie, które można zwiedzać. Zwiedzanie to odbywa się z przewodnikiem, trwa około 60 minut, a w jego trakcie zwłaszcza najmłodsi mogą liczyć na możliwość usłyszenia wielu lokalnych legend!

Inną ciekawą alternatywą jest miejscowość Ściegny, to tutaj czeka na nas Western City. To niewielki park rozrywki, który swoją tematyką odnosi się oczywiście do klimatów Dzikiego Zachodu. Jeżeli nasze dzieci są fanami Indian, koniecznie trzeba je tutaj zabrać. Jest to również o tyle możliwe, że ceny biletów wstępu należą do naprawdę bardzo atrakcyjnych!

Zobacz również

Kontakt

Tel: 888-123-459

E-mail: kontakt@palacbiesa.pl

Portal dla miłośników Karpacza i turystów. Dzięki nam odkryjesz Karpacz na nowo. Poznasz jego tajemnice i nietuzinkowe miejsca.

Zapraszamy do czytania !