Planujesz urlop w górach? Zamiast tłoczyć się na Krupówkach i stać w kolejce do tatrzańskich atrakcji, wybierz się w zdecydowanie mniej uczęszczane Karkonosze. Atrakcji tam nie zabraknie. Więc wyrusz odkrywać karkonoskie tajemnice.
Jeśli planujesz poznać bliżej Karkonosze, najlepszą bazą wypadową będzie Karpacz. To urokliwe miasteczko, które ma wszystko to, czego potrzeba, by wypoczywać w górach. Jego autem jest bardzo zróżnicowana baza noclegowa – od słynnego Hotelu Gołębiewski, poprzez klimatyczne pensjonaty, aż do kameralnych prywatnych kwater i apartamentów do wynajęcia na wyłączność, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. Z Karpacza wychodzą liczne karkonoskie szlaki o zróżnicowanym poziomie trudności, więc coś dla siebie znajdą zarówno rodziny z dziećmi, jak i wytrawni zdobywcy górskich szczytów. Także na miejscu nie brak atrakcji.
Zimą Karpacz staje się narciarską stolicą Karkonoszy – można tu uprawiać zarówno narciarstwo zjazdowe, dzięki licznym wyciągom, jak i narciarstwo biegowe, które cieszy się coraz większą popularnością. Odpocząć można też w wodzie, w Aquaparkach, a miłośnicy mocniejszych wrażeń mogą wykonać dream jump. Dzieci i młodzież z pewnością chętnie poszaleją w parku trampolin. Same Karkonosze to też wymarzone miejsce do uprawiania kolarstwa górskiego w różnych odsłonach. Jednak to jeszcze nie koniec atrakcji Karpacza. Ostatnio pojawiło się kolejne miejsce przyciągające turystów, które koniecznie musisz wpisać na swoją listę „do odwiedzenia”.
Karkonoskie tajemnice cudem
Polski Mao kto wie, że to właśnie w Karpaczu znajduje się jedno z miejsc, które wygrało w konkursie National Geographic „7 Nowych Cudów Polski”. Co jest tym cudem? To nowoczesne Muzeum Ducha Gór „Karkonoskie Tajemnice”. Kim jest Duch Gór? To postać z lokalnych legend i mitów, znana także jako Liczyrzepa i Karkonosz, bohater wielu podań, utworów literackich i muzycznych związanych z tą częścią Sudetów. W Karpaczu postać Ducha gór stała się pretekstem do stworzenia fascynującej, multimedialnej ekspozycji, która na wiele godzin może pochłonąć nie tylko dzieci, ale też dorosłych.
Muzeum Karkonoskie Tajemnice to jedna z najnowocześniejszych tego typu placówek w Polsce. Nie ma tu mowy o haśle „nie dotykać eksponatów”. Wystawa – zgodnie z najnowszymi trendami w tej dziedzinie – jest interaktywna i multisensoryczna, ma oddziaływać na wszystkie zmysły i pozostawiać wrażenia na długo. Dzięki temu jest idealnym miejsce do odwiedzenia z dziećmi, które na pewno nie będą się tu nudzić.
W przygotowaniu ekspozycji brali udział artyści z całego świata, dzięki czemu jej poziom artystyczny jest bardzo wysoki. Poruszamy się w niezwykłym świecie magii i fantazji, jednocześnie – mimochodem – dowiadując się wielu wartościowych informacji o Karkonoszach. A wszystko zaczęło się w 2011 roku, kiedy w miejscu, gdzie dziś znajduje się muzeum, wykopano tajemniczy przedmiot. Został on nazwany kosturem Ducha Gór i uznany za świetny pretekst do stworzenia w tym właśnie miejscu ekspozycji o lokalnych legendach.
Poza samym Liczyrzepą, bohaterami podziemnej ekspozycji w Karpaczu są też zielarze, którzy przed wiekami działali tu bardzo aktywnie. Choć ich aktywność można uznać za na poły magiczną, dziś wiemy, że umieli oni po prostu wykorzystywać naturalne właściwości roślin – wiele z tych receptur do dziś wykorzystuje się z medycynie naturalnej. A sama historia pokazuje, że u swoich źródeł medycyna miała wiele wspólnego z magią i alchemią… W Karkonoskich Tajemnicach poznamy też Walonów. Mieszkali oni w okolicy obecnego Karpacza i lokalnych Szklarskiej Poręby, pozostały po nich tajemnicze znaki, które ryli na drzewach i skałach. Walonowie byli prawdopodobnie Celtami, specjalizowali się w odkrywaniu, wydobywaniu i przetwarzaniu bogactw naturalnych, których w Karkonoszach nie brakowało. Byli odkrywcami na przykład bogatych złóż złota i kamieni szlachetnych, które budowali bogactwo lokalnych władców. Sztolnia Walonów to jedna z najciekawszych atrakcji ekspozycji w Karpaczu.
Polecamy
Najnowsze
Historia zapory na łomnicy
Zapora w Karpaczu została wybudowana na rzece Łomnicy poniżej ulicy Konstytucji 3ego Maja. Stromy spadek górnego biegu rzeki (70... [...]