Przepis na nalewkę z chili i cytryną

Chili to orientalna i bardzo ostra przyprawa, której nie dodaje się do potraw w sporej ilości. Posiada właściwości bakteriobójcze i jest naturalnym spalaczem tłuszczu. W tym artykule dowiesz się, jak zrobić rozgrzewającą i bardzo esencjonalną nalewkę z wykorzystaniem tego meksykańskiego warzywa oraz cytryny. Nalewka będzie smakować bardzo dobrze i można ją komuś wręczyć w formie prezentu. Zapraszam po przepis!

Składniki:

Do przygotowania nalewki będziemy potrzebowali 2 świeże papryczki chili peperoncino, świeżą skórkę z 3-4 cytryn, 0,5 litra spirytusu 95%, 250 ml wódki 40%, 250 ml niegazowanej wody mineralnej i 250 gram cukru.

Sposób przygotowania:

Zaczynamy od cytryny, którą musimy sparzyć we wrzątku. Gdy wybieracie cytryny w sklepie, to unikajcie odmian z gładką skórką. Zawiera ona substancje woskowe i nie nadaje się do sporządzenia nalewki. Szukajcie tylko cytryn naturalnych. Jeśli są droższe, musicie zainwestować. Po sparzeniu cytryny zaczynamy ja obierać ze skórki  (bez albedo, czyli białej części). Teraz bierzemy się za papryczki. Przecinamy je wzdłuż ogonka. Najlepiej robić to w rękawiczkach, bo ta papryczka jest bardzo mocna.

Przelany wrzącą wodą słój o pojemności 1,5 litra posłuży nam do dalszych prac. Wrzucamy do słoja cytryny i papryczki, i całość zalewamy alkoholem. Następnie odstawiamy naczynie na dobrze nasłonecznione miejsce i czekamy 2-3 tygodnie. Codziennie należy przynajmniej raz potrząsnąć słojem, aby smaki się pomieszały, a alkohol wyciągał wszystkie aromaty z cytryn oraz papryczek. Po 2-3 tygodniach możemy spróbować naszej nalewki. Jeśli nie ma jeszcze charakterystycznej głębi smaku, tylko pali w usta - należy poczekać jeszcze killka dni i przynajmniej dwa razy dziennie potrząsać słoikiem. Po kilku dniach znów sprawdzamy smak i jeśli nalewka jest dobra, to sięgamy po saczki filtracyjne i filtrujemy płyn.  

Cukier rozpuszczamy w lekko podgrzanej wodzie mineralnej i czekamy, aż ostygnie. Syrop łączymy z nalewem i czekamy 72 godziny. Po tym czasie przelewamy gotową nalewkę do butelek i odstawiamy na 2 miesiące do chłodnego i ciemnego miejsca.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 888-123-459

E-mail: kontakt@palacbiesa.pl

Portal dla miłośników Karpacza i turystów. Dzięki nam odkryjesz Karpacz na nowo. Poznasz jego tajemnice i nietuzinkowe miejsca.

Zapraszamy do czytania !